TIE Defender

 

Málokdo ví, že Darth Vader mimo všeobecně známého TIE Advanced X-1 používal také TIE Defender. Využil ho například na zmaření pokusu o únos císaře Palpatina zrádci velkoadmirálem Zaarinem a admirálem Harkovem. Jen díky němu a svým bezkonkurenčním pilotním schopnostem se mu ho podařilo zachránit.

Tento letoun je asi nejlepší a nejvyzbrojenější stroj třídy TIE. Jedinečná trojkřídlá konstrukce mu poskytovala bezvadné manévrovací schopnosti. TIE Defender představoval také zásadní změnu v taktice. Již se nevsázelo na obrovskou početní převahu jako u TIE Fighterů, ale Defender byl zkonstruován jako rovnocenný soupeř pro povstalecké
X-Wingy a Y-Wingy hlavně díky přítomnosti deflektorních štítů,těžké výzbroje a hyperpohonu.

TIE Defender

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technické parametry

Velikost 6,6m na délku
Max.rychlost v atmosféře 1680 km/h
Max.zrychlení ve vesmíru 4220G
Hyperpohon třída 2
Hlavní výrobce Sienar Fleet Systems

 

Do výzbroje patří dvojice iontových děl,umístěných na křídle nad kokpitem a čtveřice laserových děl instalovaných po dvou na bočních křídlech.Všechny kanóny lze navíc libovolně synchronizovat.Navíc jsou na kokpitu umístěny dva raketomety.

Jako každý TIE,i tento má dva podsvětelné iontové motory,které jsou o mnoho vyspělejší než u klasických TIE.Navíc je vybaven relativně rychlým hyperpohonem.

Hlavní nevýhodou TIE Defenderu byla jeho cena,jež byla asi pětkrát vyšší než u TIE Fighteru,a tak se tato stíhačka nedočkala masového nasazení.Pár strojů bylo nasazeno při bitvě o Endor coby eskadra Onyx.Znovu se objevily při Thrawnově tažení,ale i tam nezaznamenaly četnější využití.

Podepsala se na tom hlavně obtížná technika výroby a údržby.