TIE Advanced  - prototyp Tie Advanced X-1

Tato stíhačka byla vyrobena speciálně pro Darth Vadera. Stejně jako každá stíhačka třídy  TIE byl i tento speciál vybaven dvojicí iontových motorů( TIE-twin ion engine), které však byly o něco výkonnější. Od ostatních TIE se také lišil hyperpohonem, který byl však příliš pomalý a stroj postrádal systémy dlouhodobé podpory životních funkcí, takže Vader mohl podnikat pouze krátké lety. Stíhačka se také lišila přítomností deflektorních štítů a výkonnějšími solárními panely. I přes rychlejší motory a lepší solární články, byl však Advanced jen o něco málo rychlejší než předchozí TIE. Bylo to převážně způsobeno vysokou spotřebou štítů. TIE Advanced se nakonec nedostal do masové výroby, ale byl předlohou pro supervýkonný TIE Interceptor. TIE Advanced X-1
Technické parametry
 
Velikost 9,2m na délku
Max.rychlost v atmosféře 1200 km/h
Max.zrychlení ve vesmíru 4150G
Hyperpohon třída 4
Hlavní výrobce Sienar Fleet Systems

 

Pokud byla stíhačka v rukou Vadera, stávala se z ní smrtící zbraň. Při bitvě o Yavin Vader decimoval jednu povstaleckou letku za druhou. Byl by celý rebelský útok zmařil,kdyby na něj nezaútočil Han Solo s Millenium Falconem. Normálně by byl zásah čtyřhlavňovým laserovým kanónem osudný, ale vzhledem k tomu, že na stíhačce byly namontovány celkem silné generátory štítů,  Vader i jeho stroj tuto krizi přečkali. Po chvíli dostal Vader stroj pod kontrolu a uprchl na nejbližší imperiální základnu.

 
Během bitvy o Endor se Vaderův TIE nacházel na palubě Executoru,takže byl zničen, když tento hvězdný superdestruktor explodoval při kolizi s druhou Hvězdou Smrti. Této bitvy se zúčastnilo pouze pár strojů Advanced a po ní firma Sienar jeho výrobu úplně ukončila.

Nyní je znám pouze jeden stroj TIE Advanced, který vlastní Lando Calrissian

Plán TIE Advanced X-1