Snowspeeder

Snowspeeder

Ano, toto je ten nezapomenutelný stroj z Epizody V , který nasadili Rebelové proti monstrózním AT-AT. Jde vlastně o speciálně upravený vzdušný speeder T-47. Povstalecká Aliance ho doposud používala převážně v mírném podnebí Dantooine, a tak muselo být provedeno několik radikálních změn, aby se přizpůsobil arktickému klimatu planety Hoth. Především šlo o umístění topných jednotek na motory a vyhřívacích trysek na náběžné hrany. Tyto úpravy přinesly své ovoce a Snowspeeder se stal užitečným pomocníkem. Snowspeeder
Technické parametry
Velikost 5,3 m na délku
Max.rychlost 1100 km/h
Hlavní výrobce Incom Corporation

 

T-47 byl původně postaven jako atmosférické nákladní vznášedlo, kde pilot seděl vpředu a za ním, v proti směru jízdy, obsluha nákladu, zavěšeného na repulzním nákladovém modulu. Ta také měla na starost harpunové dělo.
Aliance používala tyto speedery v podstatě už od počátku své existence. Její technici  na něj namontovali dvojici laserových děl a trup vyztužili pancířem. Z nákladní obsluhy se tak stal střelec, který zaměřoval pomocí důmyslně umístěných holografických displayů. Ovšem i pilot mohl v převzít jeho povinnosti, pokud to bylo nezbytné. Snowspeeder možná působí oproti mamutí imperiální pozemní technice trochu titěrně a křehce, ale jeho velikou výhodou byla rychlost. Ideální bojová rychlost se totiž pohybovala okolo 600 km/h , s čímž se imperiální kolosy nemohly ani srovnávat. Mezi další výhody patřila snadná ovladatelnost a obratnost.

Snowspeedery sehrály významnou roli v bitvě o Hoth. Jen díky nim se Alianci podařilo získat potřebný čas, k evakuaci základny Echo. Lasery speederů sice nemohly proniknout těžkým pancířem AT-AT, ale Luke Skywalker a Wedge Antilles vymysleli chytrou fintu,jak je dostat ,,na kolena". Nákladní lano s harpunou použili k převrhnutí alespoň jednoho kolosu.

Po tomto ,,úspěchu" používali Povstalci T-47 i nadále. Mezi jeho další modifikace patří např. bahenní, písečné či nebeské speedery.