Anakinův kluzák  - upravený Radon-Ulzer 620C

Tento stroj patří k těm, které v sobě úžasně kombinují futurismus a dávnou minulost. Závodění s těmito kluzáky taženými proudovými motory patří mezi nejnebezpečnější "sporty"a jeho pilotování je často přirovnáváno k sebevraždě. Hodně lidí (nebo spíše bytostí)je však nadchnuto sledováním těchto vzrušujících závodů. A téměř každý divák si chce vsadit, takže se okolo kluzáků točí celkem slušný byznys. Závody sice jsou (nebo aspoň za dob Staré republiky byly) zakázané. Ale to nijak nevadí různým zločineckým organizacím (a to převážně Huttům), aby na nich vydělávaly pěkný balík v soustavách, které se nacházejí na Vnějším okraji a leží tak dál od moci Republiky. Typickým příkladem těchto planet jsou Tatooine a Malastere. Anakinů kluzák

 

Technické parametry

Velikost 7m motory, 3,15m kokpit
Max.rychlost 947 km/h
Hlavní výrobce Radon- Ulzer (motory)
Max.výška letu 105m- s antigravitační jednotkou

 

Anakinův kluzák patří k vůbec těm nejrychlejším a nejobratnějším. Prostě
k těm nejlepším. A to si ho konstruoval tajně za zády Watta je z toho, co našel na vrakovištích. Narozdíl od Sebulby a ostatních závodníků, kteří měli své kluzáky osazeny obřími motory, Anakin
preferoval sice méně výkonné, ale výrazně lehčí, ovladatelnější a svižnější pohonné jednotky. Anakin však postupným "tunningem"dokázal vymačkat z dvojice motorů Radon-Ulzer naprosté maximum .Upravil rozvod a vstřikování paliva a do předu na každý motor dopředu trojici lapačů vzduchu, které jeho stroji propůjčovali fenomenální manévrovací schopnosti. Také po celém kluzáku důmyslně rozmístil vzduchové brzdy, které umožňovaly otočit kluzák takřka "na pětníku". Anakin však měl problémy sehnat součástky, které by vydržely takhle obrovskou zátěž a rychlost.
Torza motorů Radon-Ulzer 620C Vypadá to, že se Anakinovi konstrukce kluzáku povedla na výbornou. Hned první a zároveň jediný závod, který na tomto kluzáku odjel, probíhal bez chybičky (pomineme-li to, že Sebulba nalomil jeden regulátor, což ovšem nebyla Anakinova chyba) a nakonec pro něj skončil vítězně. Nesmíme ale zapomenout na Anakinovu geniální schopnost takřka bezchybné pilotáže. Avšak i tento jediný závod byl pro Anakina důležitější než cokoliv před tím. Ležela na něm tíha svobody Padmé Amidaly, Qui-Gon Jinn, Obi-Wana Kenobiho a spousty dalších na korábu královny, jenž potřeboval nové jádro hyperpohonu. Potřebné součástky dal Watto jako sázku oproti Královskému korábu, který naopak vsadil na Anakina Qui-Gon.

 

Po nepříliš vydařeném startu Anakinův kluzák vystřelil kupředu jako blesk. Ne každému by se podařilo tak rychle dohnat tuto ztrátu. Ale Anakin předváděl jeden úžasnější kousek za druhým a postupně se probojovával na přední místa. Sebulba zatím postupně likvidoval soupeře, ať už vhozením nějakého předmětu do jejich motorů nebo prostým ale nechutně účinným narážením svých gigantických motorů.Do posledního kola už Anakin vjížděl kousek za Sebulbou. Anakin se chtěl dostat před něj, ale Sebulba ho pořád blokoval. Když se mu to konečně povedlo, tak ho podlý Dug vytlačil na obslužnou rampu. Anakinův kluzák vystartoval k nebi a nikdo už nečekal, že se ještě bezpečně vrátí na zem, natož aby snad dokázal soupeřit se Sebulbou. Jenže Anakin předvedl to co se ještě nikomu nepodařilo. Byl to snad jeho nejfantastičtější kousek. Přidal a po hyperbole se snesl před Sebulbu. Diváci šíleli. Anakin se postupně začal vzdalovat svému soupeři. Ale v Jettově soutězce se projevila Sebulbova sabotáž. Rozbitý tepelný regulátor vysadí a Anakinovi začne hořet jeden motor, který pak úplně vysadí. Opravu zvládl obdivuhodně rychle, ale oba motory teď pracovaly pouze asi na 60% a navíc ztráta na Sebulbu byla příliš velká. Anakin však předvedl skvostnou stíhací jízdu a Sebulbu dohnal pár kilometrů před koncem závodu-v Huttských nížinách. Oba kluzáky se zaklesly do sebe. Nakonec Anakin dal plný tah na motor blíže Sebulbovu kluzáku, vyrval se z jeho sevření. Sebulbovy energodržáky to neudržely a Sebulba se zřítil.

 

 

Jeden z kontrolních displayů v kokpitu
Po závodě se Anakin dozvěděl, že i on byl součástí Wattovy sázky a že je volný.

Anakin kluzák prodal. Později jej však paradoxně koupil Sebulba, který ho přemaloval na oranžovo.

 

 

Anakin vs.Sebulba