Eta-2 Actis

Tyto stíhačky měli nahradit již zastarávající typ Delta-7, který se mezi rytíři Jedi těšil velké oblibě. Typ Eta-2 byl zařazen do republikových sil v podstatě těsně před bitvou o Coruscant. Na jejím vývoji se dokonce podílel Anakin Skywalker.Vzhledem k nadcházejícím událostem si ji ale Jediové ,,moc neužili" , a tak tento stroj nikdy nevykročil ze stínu svého předchůdce, který se dál používal. Anakinova a Obi-Wanova Eta-2 (vzadu ARC-170)
Technické parametry
Velikost 5,47 m na délku
Max.rychlost dosažitelná v atmosféře 15000 km/h
Max.zrychlení ve vesmíru 5200G
Hyperpohon - (hyperprostorové prstence)
Hlavní výrobce Kuat System Engineering

 

Eta-2 postrádala většinu obraných systémů. Deflektorní štíty chyběly úplně a pancéřování bylo jen velmi slabé. Celkově stroj působí křehce a titěrně. To dokazuje skutečnost, že tento stroj je určený výhradně pro Jedie, kterým by toto vybavení jen překáželo. Ti jeho nepřítomnost kompenzovali svými schopnostmi využívat Sílu. Navíc tak mohla být stíhačka obranější, lehčí a i rychlejší. Navíc měla na svou velikost obrovskou palebnou sílu.
Stíhačka byla pro boj vybavena dvojicí velkých laserových kanonů a dvojicí iontových kanonů. Skvělých letových výkonů dosahovala díky dvojici iontových motorů. To vše vyžadovalo velký zdroj energie. Použit byl speciální supervýkonný minireaktor, jenž se ale extrémně přehříval. Proto byl celý trup doslova protkán sítí chladících kanálků, které ústily v regulačních křídlech.Ta se roztahovala například v boji či jiných vypjatých situacích. Postrádala ale hyperpohon a tak musela využívat hyperprostorový prstenec.

 

Jako úplně první začal používat Eta-2 Anakin Skywalker. Jeho stroj měl žlutou barvu a dostal ho poté, co mu jeho Delta-7 zničila Asajj Ventress. Obi-Wan používal jednu v červené barvě. Avšak oba tyto stroje byli zničeny i s vlajkovou lodí generála Grievouse Invisible Hand. Jako další využívali tuto stíhačku třeba Mace Windu či Saesse Tiin. Naopak třeba Plo Koon nikdy nezanevřel na svou Delta-7.

S nástupem Impéria byla Eta-2 stáhnuta.Ale je to právě tento stroj,který byl předlohou pro TIE Fightery(systém 2 iontových motorů, kokpit, chladící křídla)

Každý Jedi měl svou barvu stíhačky.Hyperprostorový prstenecObi-Wanova a Anakiova Eta-2 nad Coruscantem